České centrum signálních zvířat, z. s.
Upozornění: poslední kus skladem!
Datum dostupnosti:
Spolupráce člověka a psa pomáhá při prevenci rakoviny
Darovat finance můžete bankovním převodem na transparentní účet u FIO banky: 2400680446/2010. Projekt Psím čenichem má variabilní symbol 2006.
Jsme nezisková organizace, jejímž cílem je prevence a detekce různých forem rakoviny pomocí speciálně vycvičených psů. Psí čenich je totiž tak dokonalý biologický receptor, že se mu ani nejmodernější přístroje nevyrovnají.
10-10, 4, 5, 22, 95, 360, 20 000
Každé z těchto čísel má svůj význam a je za ním ukryta spousta práce:
Naši čtyřnozí hrdinové, kterých je v současnosti 22, provedli od zahájení svého tréninku za 4 roky celkově více než 20 000 pokusů. K jejich tréninku máme k dispozici 360 vzorků onkologických pacientů a zdravých osob. Jsme rádi, že se tento počet neustále rozrůstá, a to především díky lékařům a sestrám z různých nemocnic a dobrovolníkům z řad zdravých osob. Zkoumáme pachy a sledujeme stopy 5 typů nádorů. Zjistili jsme, že jsem u některých forem nádorů schopni dosáhnout citlivosti detekce přes 95 % a zaznamenat přítomnost pachu, který je zředěn v poměru 1 : 10 miliardám (10-10)!
České centrum signálních zvířat se zabývá výzkumem a speciálním výcvikem psů pro časnou detekci nádorových onemocnění. V ČR jsme jediným centrem, které se tomuto výcviku intenzivně věnuje. Činnost spolku propojuje profese zkušených kynologů, veterinárního lékaře a výzkumných pracovníků. Vzorky získáváme z krve, dechu a moči potenciálního pacienta nebo dobrovolníka. Spolupracujeme s různými zdravotnickými zařízeními a jinými institucemi: nemocnicemi a ambulancemi, vysokými školami, Moravskoslezským krajem a městem Kopřivnicí. V budoucnu by tato metoda měla sloužit jako prevence osob ve zdravé populaci, ale také u osob s dědičným rizikem či s dřívějším výskytem onkologického onemocnění (jako sekundární či terciární prevence).
Od roku 2016 máme v Kopřivnici vlastní výcvikovou laboratoř se zázemím pro přípravu vzorků a následný výcvik psů, vše je ale zastaralé a neodpovídá hygienickým normám. Zázemí chceme renovovat tak, abychom přispěli k rozvoji této diagnostické metody a její validaci. Máme před sebou ještě poměrně dlouhou a náročnou cestu. Vyvíjíme vlastní postupy tréninku i vlastní detekční systém včetně odběrové soupravy vzorků pachu. Čeká nás rekonstrukce zázemí pro kynology, vybudování odpovídající laboratoře, automatizace k uchovávání vzorků, ale také samotný a náročný výcvik psů.
Pro vaši představu uvádíme, jaké jsou orientační náklady na naše současné aktivity:
Pokud vás poslání našeho spolku oslovilo, podpořte nás jakoukoli částkou. Můžete to udělat také nefinančně... Sdílejte náš příběh na sítích, ať se povědomí o této metodě dostane k co největšímu počtu lidí. Nebo nám jako dobrovolník darujte svůj vzorek (moči, krve, dechu) nutný pro výzkum. Staňte se tak i vy součástí unikátního výzkumu, který může v budoucnu pomoci při včasném odhalení rakoviny! Děkujeme.