x

TYRKYSOVA!!! SBÍRKA pomohla i v roce 2021

TyrkysOVA!!! sbírka přinesla za celou dobu své existence již 550 tis. korun. I letošní ročník byl mimořádný v solidaritě cestujících Dopravního podniku Ostrava (DPO). Zapojili se v týdnu od 15. do 19. listopadu 2021 prostřednictvím finančních darů do kasiček, které měli dobrovolníci v dopravních prostředcích DPO a na zastávkách MHD v Ostravě. Cestující mohli přispívat i koupí unikátních Tyrkysových jízdenek v mobilní aplikaci MojeDPO. Speciální Tyrkysová jízdenka v ceně 50 korun je k dispozici celoročně. Peníze poputují na transparentní účet Nadačního fondu KŘÍDLENÍ a pomohou místním neziskovkám.

„Děkujeme všem našim cestujícím i zaměstnancům, kteří se letos do sbírky zapojili. Poděkování patří také městu Ostrava, které sbírku již tradičně podporuje. Jsme rádi, že se Tyrkysová sbírka stala každoroční součástí adventního času v Ostravě a že slouží spoustě úžasným projektům. Letošní ročník byl již čtvrtý v pořadí a doufáme, že půjde o mnohaletou tradici,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

„Stejně tak jako se tyrkysová barva, barva štěstí a ochrany, stala pevnou součástí našeho dopravního podniku i vizuálu celého města, věřím, že se i Tyrkysová sbírka stala pevnou součástí dobročinnosti v Ostravě. Není to zdaleka jediný takový projekt, výjimečný je ale v tom, že v rámci sítě DPO zapojujeme jeho vozový park i zastávky a sbírka je tak hodně vidět. Vážím si, že Ostravané i v této nelehké době ukázali, že mají srdce otevřená a aktivně se do sbírky zapojili,“ doplňuje Tomáš Macura, primátor města Ostravy.

„V těchto dnech je velmi cenné to, co lidi spojuje. Moc proto děkujeme za podporu DPO, Statutárnímu městu Ostrava a občanskému sdružení S.T.O.P. Díky patří cestujícím stejně jako dobrovolníkům, letos nejvíce z řad studentů. Podpora půjde na devět projektů místních neziskovek, jsou pestré a všechny smysluplné. TyrkysOVA!!! sbírka i jízdenka jsou výjimečné záležitosti, které žádné jiné město nemá. Vytváří prostor pro dobro,“ uvedla Lucie Houthoofdtová z Nadačního fondu Křídlení.

Tyrkysová jízdenka

Je zvláštní formou daru do Tyrkysové sbírky - jde o elektronickou jízdenku zakoupenou v mobilní aplikaci MojeDPO. Je 45minutová, přestupní, její cena je 50 Kč a celá částka putuje na transparentní účet nadačního fondu. V České republice je to ojedinělý druh darovací jízdenky, díky němuž je možné přinášet více radosti do těch méně veselých příběhů. Připojuje se i řada dalších všímavých organizací a městských podniků, které stejně jako DPO sdílejí potřebu udělat něco pro druhé.

Hvězdičkuj. Pomůžeš!

„Hvězdičkuj, pomůžeš!“. Pod tímto heslem spustil 1. ledna Dopravní podnik Ostrava (DPO) novou kampaň pro své cestující. Ti mohou přímo ve vozech dát svou zpětnou vazbu řidičům DPO v online aplikaci Hvězdičkuj. Dostupná je na www.hvezdickuj.cz a také přes QR kódy v interiéru vozidel ostravské MHD.

Za spokojenost s jízdou může cestující darovat řidiči až pět hvězdiček. V aplikaci může zároveň přispět na dobrou věc libovolnou částkou darovanou nadačnímu fondu KŘÍDLENÍ. Tento nový typ zpětné vazby bude mít vliv i na konkrétní výši odměny jednotlivých řidičů.

„Jsme tu pro naše cestující a jejich zpětná vazba je pro nás mimořádně důležitá. Po osmi letech fungování končí známkování řidičů MHD cestujícími prostřednictvím systému online hodnocení dejmiznamku.cz a spouští se zcela nové prostředí „hvězdičkuj“. Ostravští cestující budou moci ocenit poskytnutou přepravní službu obdobně, jak je to zvykem v celé řadě jiných služeb, například u přepravních společností, v ubytovacích zařízeních, restauracích a e-shopech. Zároveň myslíme i na naše řidiče a chceme dát prostor k ocenění jejich práce přímo cestujícími. DPO se dlouhodobě snaží i pomáhat. Propojení aplikace s možností přispět na dobrou věc tak pro nás bylo přirozeným krokem,“ popisuje Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO.

„Máme radost z této další formy spolupráce, kterou mohou cestující v Ostravě celoročně podpořit výjimečné projekty a klienty místních neziskovek. V této sezóně je jich devět, jsou pestré a smysluplné. Společně s DPO probíhá TyrkysOVA!!! sbírka a také si můžete zakoupit přes aplikaci Moje DPO dobročinnou Tyrkysovou jízdenku. Vytváříme prostor pro laskavost, všímavost… tou je i zpětná vazba. Veškeré získané peníze putují na transparentní účet nadačního fondu a jsou určeny na zcela konkrétní projekty. Více o nich se můžete dozvědět na www.kridleni.cz,“ doplňuje Lucie Houthoofdtová, zakladatelka a předsedkyně KŘÍDLENÍ nadačního fondu.

„Hvězdičkuj“ funguje jednoduše. Do aplikace se cestující dostane zadáním webové adresy nebo při načtení QR kódu, který najde ve vozidle na kabině řidiče nebo nade dveřmi. Po otevření aplikace stačí na úvodní obrazovce „Podpoř svého řidiče“ kliknout na nabídku „Jdu do toho“. Cestující také může v dalším kroku přispět libovolnou nebo už předvolenou částkou (5, 10 nebo 20 Kč) přímo na transparentní účet Tyrkysové sbírky DPO a nadačního fondu KŘÍDLENÍ.

Chcete se zapojit se jako dobrovolník? Kontaktujte organizaci S.T.O.P., z.s., která se zajištěním dobrovolnické pomoci na sbírce zabývá.

Stačí vyplnit elektronický formulář

https://www.sdruzeni-stop.cz/dobrovolnictvi-formular-pro-dobrovolniky/

 a zástupce S.T.O.P. vás bude kontaktovat a domluví s vámi vše podstatné.

 www.tyrkysovasbirka.cz

Ambasadory sbírky jsou generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys a primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura. 


KŘÍDLENÍ nadační fond