x

DÁRCOVSTVÍ NA DŘEŇ/2020

ALMA MATER, z. s.

Darujme.cz Chci podpořit a darovat Darovat  zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Dárcovství na dřeň... šance na život!

Více informací

Hledáme dárce kostní dřeně. Každým rokem onemocní stovky lidí včetně malých dětí vážnými poruchami krvetvorby, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Povědomí o krvetvorných buňkách a dárcovství je stále poměrně nízké. Pro každého 4. nemocného se bohužel vhodný dárce kostní dřeně nenajde. Dárce lze hledat pouze mezi těmi, kdo už jsou zapsáni v registru dárců dřeně.

ALMA MATER vznikla v roce 2010 jako organizace žen se společnými zájmy a podobným zaměřením. Hlavní náplní byly zábavné, tvořivé a inspirující akce pro členky i širokou veřejnost. Setkání s problematikou dárcovství kostní dřeně nás změnilo. Nabídlo příležitost dát spolku nové zaměření a smysluplný cíl. Změna podmínek odběru DNA během zápisu nám otevřela možnost spolupracovat s Českým národním registrem dárců dřeně. Cílem je šířit povědomí o této problematice a zvyšovat počet registrovaných osob. Tím se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného nalezení vhodných krvetvorných buněk a uzdravení dalších nemocných.

Náš projekt je zaměřen na pokrytí nákladů na získání a registrování 125 potencionálních dárců. Hledat a oslovovat je můžeme v kategorii mladých lidí ve věku 18 - 35 let bez vážných zdravotních komplikací. Pro úspěch transplantace je podmínkou, aby dárce byl vyšší a těžší než příjemce kostní dřeně.  Přestože zápis do registru trvá jen několik minut, stačí vyplnit jednoduchý dotazník a odebrat z úst vzorek slin na rozbor DNA, může zachránit lidský život a změnit budoucnost.

Symbolem našeho projektu je motýl. Při zápisu do registru dárců dřeně se z anonymní osoby stává potenciální dárce, který se rozhodl dát svému životu další smysl. Ze 125 registrovaných je pouze 1 vhodným dárcem. Z čekatele se stává motýl, který projde proměnou a naplní své poslání. 

  • náklady na zápis jedné osoby do registru dárců jsou 200 Kč

  • náklady na registrování 125 potenciálních dárců jsou 25.000 Kč

KŘÍDLENÍ nadační fond