x

I autista může být turista, aneb hurá pod stany/2019

ABC o.p.s.

Darujme.cz Chci podpořit a darovat Darovat  zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Tento projekt jsme podpořili v roce 2019 částkou 25 000 Kč.

Více informací

Když chce dítě na tábor, tak si jen vybere kam a jede. Ale když doma máte dítě s autismem, není to jenom tak. Potřebuje parťáka, průvodce, protože úskalí mohou být všude. Jak mám mít pod kontrolou své věci, když nemám svůj řád a svou skříň? Mám spát na zemi? Mám jít do společné umývárny a v noci potmě na záchod?

A těch otázek může mít jistě víc. A my ho zkusíme vzít rovnou do stanu. Může se stát, že bude řev a dítě do stanu nedostaneme, vše je možné… Ale doufáme, že než spát venku, raději si vybere stan. Pokusíme se něco uvařit na ohni (ne prioritně, to bychom se asi nenajedli), svezeme se na raftech a koních (hippoterapie hodně pomáhá).

Pro stanový tábor jsme se rozhodli, protože hledáme netradiční aktivity pro děti s PAS (porucha autistického spektra). Loni se nám díky finanční podpoře podařilo v rámci příměstského tábora, přespat jednu noc mimo domov. Děti byly nadšené. Zvládly to skvěle. Ne, že by to bylo bez problémů, ale nikdo nečeká, že to bude 100%.

Pod stany chceme vyrazit s dětmi od 12 let. Opět použijeme systém „one to one“, neboli jeden asistent na jedno dítě. Asistent to není hlídač, ani pečovatelka, je to průvodce a důležitá podpora. Pomáhá a citlivým způsobem se snaží vysvětlit sociální situace, ve kterých malí autisti nejčastěji selhávají.

Chceme jet někam poblíž do Beskyd na 3 noci. Vzhledem k loňské zkoušce spaní, si to troufáme zkusit znovu. Když nezkusíme, nezjistíme.

Jakou podporu potřebujeme?

  • Příspěvek na asistenty, díky kterým mohou děti být mimo domov. Pro 10 dětí máme 10 asistentů po dobu 4 dnů. Pro asistenta plánujeme 500 Kč na den.
  • Finance na půjčení stanů, hippoterapii a rafty, jídlo, dopravu a drobné odměny pro děti.

Celkem potřebujeme 25 000 Kč. Děkujeme za Vaši podporu.

KŘÍDLENÍ nadační fond