x

Haf! Haf!/2016

MIKASA z.s.

Projekt byl podpořen v roce 2016 částkou 47 000 Kč.

Více informací

V denním stacionáři potřebují canisterapii, Kristýnka potřebuje Elli

„Jsem Elli a mám tě ráda!“ přivítala mě s klidným psím úsměvem psí slečna Eliška, jejímž koníčkem je léčit lidi. „Je mi 6 let, jsem australský ovčák, canisterapii dělám už 5 let a mám díky ní krásnou, žlutou uniformu, která mi sluší.“

Takhle nějak by se dal shrnout v kostce „příběh“ naší psí kamarádky, která vyplňuje a zkvalitňuje život našim klientům v Denním stacionáři MIKASA. Elli je úžasným příkladem toho, že psi umí být nejen milí, ale i vlídní, přátelští a hlavně věrní své práci, kterou je canisterapie. Canisterapie je nejen práce, ale i zábava. Vycvičený pes musí mít hlavně rád lidi i ostatní zvířata, nesmí nikam spěchat – důležitý je klid, pohoda a mazlení.

„A co teda musí Elli vše umět?“ Musí umět aportovat, hrát si, mazlit se, nesmí jí vadit braní jídla z misky, sahání do tlamy, kontakt s cizími a hlavně handicapovanými lidmi – a za to všechno dostává řádnou odměnu – piškoty, pohlazení, hezké slovo.

Elli je velká kamarádka se všemi klienty. Nyní nově i s Kristýnkou, kterou posunula v životě o další krok dál. Někdy je sice těžké rozpoznat, jestli je Kristýnka ráda, že jí dělá společnost, ale pokaždé když se zasměje, hodí jí aport nebo jí jen pohladí, Elli i my poznáme, že canisterapie má obrovský význam.

Ale teď dám slovo mé kamarádce Kristýnce, aby se Vám představila. Haf!

Já jsem Kristýnka a psů se bojím. Nikdy jsem nepoznala to pouto mezi člověkem a psem. Neumím se dorozumět s lidmi, něco jim říct, a už vůbec ne se psy. A to všechno proto, že jsem autista a neslyším. Komunikovat mě naučili právě v Denním stacionáři MIKASA, kde už rok chodím. Dali mi barevné piktogramy, kterými mi říkají a vysvětlují, co mám dělat, co mě v daný den čeká. Já jim na oplátku na ty piktogramy prstem ukazuji, že to chci, že se mi to líbí nebo že chci naopak něco jiného.“

Naše Elli prostě ví, že všem handicapovaným lidem – kamarádům z MIKASY pomáhá. Kristýnka se díky Elli zbavila strachu, úzkosti, agrese a pracuje při canisterapii moc pěkně.

Aby Elli věděla, jak si má s klienty hrát, jak se má ke komu tulit a kde koho olizovat, aby mu to pomáhalo, prohřívalo svaly a masírovalo tělo, je tu pro ni i nás „řád canisterapie“. No prostě hotová psí věda, která samozřejmě něco stojí.

Podpořte nás níže uvedenou částkou a víte, na co nám přispíváte:

  • 50 Kč - příspěvek na pamlsky (50 g)

  • 100 Kč - příspěvek na nákup pomůcek (hračky, hřebeny, aportovací předměty)

  • 200 Kč - příspěvek na překážky, lana

  • 300 Kč - vzdělávání pracovníků v canisterapii

  • 400 Kč - zajištění hodiny canisterapie

Díky, pac a haf! Teda ahoj!

Podívejte se zblízka

KŘÍDLENÍ nadační fond