x

Srdce přírodního hřbitova /24

Na druhý břeh z.s.

Nebo přispět pomocí QR platby

300 Kč

Obřadní místo pro terapii truchlením

Darovat finance můžete bankovním převodem na transparentní účet u FIO banky: 2400680446/2010 . Projekt Srdce přírodního hřbitova má variabilní symbol 2302. 

Více informací

Vedle klasického hřbitova v Lubnu u Frýdlantu vzniká přírodní hřbitov Vzpomínky pod Lysou. Je místem, kde se snoubí příroda, lidství a úcta k životu. Tvoříme prostor pro poslední rozloučení pod širým nebem, korunami stromů  a Lysou horou - královnou Beskyd. 

Jeden z nejdůležitějších okamžiků lidských životů je smrt, a s ní spojené naložení s lidskými ostatky a smuteční rozloučení s pozůstalými. Posláním spolku Na druhý břeh je, aby tyto silné chvíle získaly zpět přirozenost, krásu a jemnost… lidskost. 

V tomto roce proběhly první úpravy přírodního hřbitova a klíčové jsou nyní další kroky při realizaci navrženého projektu. Terénní práce pozvedly kvalitu prostoru na novou úroveň, kterou vnímají místní obyvatelé i veřejná média s celorepublikovým dosahem. Pořádáme osobní setkání s veřejností – uskutečnily jsme 4 semináře týkající se tématu smrti a umírání – ve Frýdlantu nad Ostravicí, Ostravě a Karviné. Máme velmi pozitivní zpětné vazby od účastníků, které obohacujeme cennými, málo známými informacemi z oblasti pohřbívání. 

Na místě proběhl na jaře výsev nové trávy i první smuteční obřad za naší asistence. Díky naší podpory se uskutečnilo několik obřadů, které si pozůstalí sami navrhli. Naše činy si získávají pozornost.

Rádi bychom díky KŘÍDLENÍ uskutečnilI další krok ke zbudování obřadního místa. Srdce přírodního hřbitova bude tvořit kamenná obřadní nádoba tzv. "skořápka" s prostorem pro vodu a v ní plovoucí svíčky. Představuje ústřední místo pro setkání pozůstalých s duší zemřelého a všemi živly – nerosty (kámen), vodou, ohněm a vzduchem, bez kterých Život jako takový není možný. Půjde nejen o obřadní, ale také o umělecké dílo, které vzejde ze spolupráce přírody a lidského ducha. Kámen bude opracován podle navrženého projektu v souladu se záměrem. Tyto kvality budou pozitivně působit v místě za i bez přítomnosti lidí.

Děkujeme za finanční podporu, která povede k dalšímu uskutečnění plánů s přírodním hřbitovem a přirozenými obřady: 

500 Kč                 osazení 1 záhonu trvalek

2 000 Kč              zatravnění obřadního místa a okolí

5 000 Kč              betonové základy pro obřadní stůl a lavice

50 000 Kč            zbudování obřadního místa - umělecké opracování kamene a terénní vsazení

Děkujeme za veškerou pomoc tomuto projektu. 

KŘÍDLENÍ nadační fond