x

DÁRCOVSTVÍ NA DŘEŇ/2020

ALMAMATER

Darujme.cz Chci podpořit a darovat Darovat  zabezpečeno Darujme.cz díky Nadaci Vodafone. Jak?

Dárcovství na dřeň...šance na život !

Více informací

Hledáme dárce kostní dřeně. Každým rokem onemocní stovky lidí včetně malých dětí vážnými poruchami krvetvorby, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Povědomí o krvetvorných buňkách a dárcovství je stále poměrně nízké. Pro každého 4. nemocného se bohužel vhodný dárce kostní dřeně nenajde. Dárce lze hledat pouze mezi těmi, kdo už jsou zapsáni v registru dárců dřeně.

ALMA MATER vznikla v roce 2010 jako organizace žen se společnými zájmy a podobným zaměřením. Hlavní náplní byly zábavné, tvořivé a inspirující akce pro členky i širokou veřejnost. Setkání s problematikou dárcovství kostní dřeně nás změnilo. Nabídlo příležitost dát spolku nové zaměření a smysluplný cíl. Změna podmínek odběru DNA během zápisu nám otevřela možnost spolupracovat s Českým národním registrem dárců dřeně. Cílem je šířit povědomí o této problematice a zvyšovat počet registrovaných osob. Tím se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného nalezení vhodných krvetvorných buněk a uzdravení dalších nemocných.

Náš projekt je zaměřen na pokrytí nákladů na získání a registrování 125 potencionálních dárců. Hledat a oslovovat je můžeme v kategorii mladých lidí ve věku 18 - 35 let bez vážných zdravotních komplikací. Pro úspěch transplantace je podmínkou, aby dárce byl vyšší a těžší než příjemce kostní dřeně.  Přestože zápis do registru trvá jen několik minut, stačí vyplnit jednoduchý dotazník a odebrat z úst vzorek slin na rozbor DNA, může zachránit lidský život a změnit budoucnost.

Symbolem našeho projektu je motýl. Při zápisu do registru dárců dřeně se z anonymní osoby stává potenciální dárce, který se rozhodl dát svému životu další smysl. Ze 125 registrovaných je pouze 1 vhodným dárcem. Z čekatele se stává motýl, který projde proměnou a naplní své poslání.

Náklady na zápis jedné osoby do registru dárců jsou 200 Kč. 

Náklady na registrování 125 potenciálních dárců jsou 25.000 Kč.